- Testovi automobila
- Parent Category: AMS
- Objava
TEST: Volvo XC60 D5 AWD A Inscription
Katastrofa!!! Ne, nije automobil katastrofa, nego sama činjenica što ne vidim (legalan) način da dođem do toliko novca da sebi priuštim nešto ovakvo! Šta je tu je! Srećom ima onih koji mogu! I ono što sam shvatio nakon druženja sa ovim automobilom jeste to da je teže ...
... napisati test za dobar automobil nego za neki, neću reći loš, nego: automobil sa primjetnijim manama. Kod ovog drugog se mogu iste nabrajati, fotkati, opisivati sa ili bez sarkazma, čisto da bude zanimljivije čitati, ... a šta pisati o dobrom automobilu? Osim postaviti slike neka ljudi oči odmaraju?
Pošto stvari stoje kako stoje, vratimo se malo unazad.
Volvo je prvi put model XC60 pokazao na North American International Auto Show (NAIAS), i to u vidu koncepta! Godina je 2007! U vidu koncepta zato jer nisu bili sigurni kako će javnost prihvatiti tako upakovan Volvo. S obzirom da je reakcija javnosti bila odlična, već sljedeće godine na sajmu u Ženevi pokazuju proizvodni model. I to praktično skoro neizmijenjen u odnosu na koncept, što baš i nije praksa! Iste godine počinje prodaja u Evropi, a od 2009. godine XC60 postaje Volvoov najprodavaniji model!
Ta prva generacija je naslonjena na P3 platformu i dijeli dosta tehnologije sa modelom Land Rover Freelander. Razlog je jer su i Volvo i Land Rover bili vlasništvo Forda. Godine 2010. dolazi R-Design varijanta, koje ne samo da je vizuelno uljepšana, nego je i sam automobil otporniji na uvijanje po uzdužnoj osi, što znači da nije bilo u pitanju šminkanje automobila! A i ovjes je nešto jači.
Godine 2012. pokazali su i hibridni koncept koji nikada nije doživio proizvodnju. Iako je bio jako zanimljiv, jer se na NND mreži napona 220 Volti punio za 3,5 sata (na 110 Volti punjenje je trajalo 7,5 sati), a na baterije je prelazio do 60-ak kilometara.
Situacija na terenu je takva da prodaja modela XC60 raste i raste! globalno, 2008. godine prodali su 6.954 automobila, već naredne godine 61.667 automobila, ..... godine 2014. godine 136.993 automobila, ...
A onda je došlo vrijeme za smjenu generacija što se i desilo u Ženevi 2017. godine. Ovaj, trenutni, model naslonjen je na SPA platformu (Scalable Product Architecture) baš kao i modeli S90, V90 i XC90. Prodaja nastavlja da raste pa je 2017. godine prodato 184.966 automobila. Ako mene pitate, pored ovih podataka i ne treba druga preporuka za ovaj model!
A ovo što gledate na fotkama je novi model, i posmatrajući izgled, dizajneri se baš i nisu trudili zadržati neke konture niti detalje prethodne generacije. To možda jeste mač sa dvije oštrice, ali XC90 je već bio tu, uspješan je, kritike su odlične, i odlučili su se napraviti nešto sličnije 90-ki umjesto prethodno "iksce-60-ki"! I opet su u Volvu uradili odličan posao!
Prednji kraj automobila, bočna silueta kao da ide vodoravno većim dijelom od vjetrobrana ka naprijed, bez padanja da bi prednji kraj bio klinast, a čeona strana kod ovoga završava ravno i impozantnom maskom. Zadnji kraj je isto takav da cijela silueta automobila izgleda kao da je napravljena iz jednog jedinog komada. Zadnja svjetla su zadržala Volvo prepoznatljivost sa prethodne generacije (po njima se prepoznaje svaki Volvo), s tim da su malo promijenila reljef. A "potekla" su i sa strana ka srednjem dijelu vozila, odvajajući kao cjelinu onu jednu metalnu plohu do donjeg dijela zadnjeg stakla. Ono što se vidi je da nema tu nikakvog eksperimentisanja sa linijama, i ja lično, koliko god sam znao izraziti skepticizam za neke automobile, kad aj eizgled u pitanju, i nazvati ih trenutno lijepim, jer su eto te linije kao malo ispred svog vremena, ove ću nazvati bezvremenskim. Šta to znači? Znači da će se ovaj automobil i za 15 godina nazivati lijepim. Ja sam ubijeđen u to, a vrijeme će pokazati kako stoje stvari!
Ima tu dosta detalja o kojima bi se moglo pisati, i koja su taista vrijedna spominjanja. Evo, sama ideja da se dnevna svjetla naprijed naprave onako kako jesu i da se onom srednjem (dnevno svjetlo) da ime "Torov čekić" je zaista za pohvaliti. Trebalo se sjetiti svega toga, i sve onako lijepo uklopiti u prednja svjetla. Ali i sa svime okolo! Na testnom automobilu, na prednjim svjetlima i ne vidite rasvjetna tijela (sijalice, ili diode), nego samo reflektore, pogrešno nazivana sjenilima. I to nije slučajno tako, sve to više sliči kao nekom kristalu, nekakvoj obradi koja podsjeća na nakit. Maska je već postala prepoznatljiva sa onim impresivnim logotipom. Čudo feministički pokreti ne protestvuju protiv istog s obzirom na njegovo originalno značenje, ali eto.
Dakle automobil je napravljen na istoj platformi kao i XC90, i evo sada ću pokušati da vam nađem neku fotografiju gdje možete vidjeti šta je u stvari ta SC Arhitektura (SCA).
Evo slike:
... To vam je to. Dio gdje piše "Flexible", dimenzije se daju mijenjati u dužinu. Samo je dio odprednjih pedala do osovine prednjeg para točkova fiksna dimenzija. Ovo Volvu daje ogromne uštede, daje to da se proces proizvodnje održi lakše na istom nivou kvaliteta, ali i jako veliki manevarski prostor da pravi automobile bez nekih ograničenja u dimenzijama. Da kojim slučajem Volvo pravi automobile dimenzija UP!-a, ili Lupa, ovakva platforma bi se dala kritikovati! ALI NE PRAVI, i kako stvari stoje neće ni praviti!
I nije samo platforma koju je dobio od starijeg i većeg, pa i luksuznijeg brata. Dobio je i motore, i ovjes! A to je već nešto, kada u nečem kompaktnijem imate sve ono što se dokazalo u skupljem proizvodu. I namjerno pišem skupljem! Izvucite poentu!
Otvaranjem vrata činite prvi korak ka ulasku u švedski boravišni prostor, dizajniran na originalan način, i ne postoji ama baš ništa slično ovome iznutra, kada su automobili u pitanju!. Grubo bi bilo da kažem kao namještaj, ali to je ono što se globalno naziva "skandinavski dizajn"
Sjedište, koje je komplikovano kao neki manji automobili, se pokreće u svim smjerovima i više od toga. Jednostavno nema toga što ne možete namjestiti kako vam odgovara. Čak i bočne podupirače prilagodite svojoj debljini ili manjku kila (ja spadam u ove druge ... još). Oba prednja sjedišta imaju i opciju masaže, koju sam izdašno koristio, a griju se u tri nivoa. I u isto toliko nivoa ventiliraju. Upravo zbog toga su one rupice na koži, a sve je to itekako korisno jer nema onoga neugodnog znojenja kada se duže sjedi. Meni je zanimljivo da su te rupice na koži, ili perforacija, kvadratnog oblika. Očekivao sam krug radi koncetracije napona okolo, ali je ovaj oblik svakako originalniji.
Displej je glavno komando mjesto za ovaj automobil, a pored njega su smještena dva visoka otvora za ventilaciju. Lijepo uklopljeno, a sam displej je okrenut u tzv. "portrait" položaj, kao tablet, i moram priznati da su veličine komandi (popvršina koju zauzimaju na ekranu) i ovakav položaj savršeno pogođeni za korištenje. Po prvi put da mi se sviđa neki ovakav ekran u automobilu. Inače nisam im ljubitelj, i to možete pročitati u tekstovima sa testiranja automobila prije ovoga. Na ovaj se navikne baš brzo. Ima taj neki centralni, nazovimo prikaz, a ako želimo nešto da više ili da promijenimo ide se lijevo ili desno prstom po ekranu ili malo iznad, ili se sa centralnog dijela bira neka od opcija. I to je to, sve je to tu, komotno i lagano za zapamtiti i naći, nema previše koraka u dubinu. Ispod je jedno veliko dugme, kojim se sve vraća na početni ekran, a ako se drži dvije sekunde, onda se ekran može očistiti (krpica dođe uza utomobil) bez uticaja na komande, tada ekran ne reaguje na dodir.
Volan je onog prečnika koji ja preferiram, oko 35-36 centimetara, na testnom automobilu je dvobojan i izrađen je kako i dolikuje za jedan premium brend. Komande na volanu nisu u vidu izdvojenih dugmića, nego ploha na "klavir" plastici, i kao što vidite na slikama jako je uredno sve to napravljeno. I vizuelno ali i praktično. Tu upravljate glasovnom kontrolom, pa tempomatima, a ovo je tako jednostavna riječ i koristim je jer je razumljiva kod nas, ali taj termin je Volvo digao na jedan daleko viši nivo, toliko visok da je koristiti izraz "tempomat" skoro pa i sramota koristiti. Ovo je sve toliko sofisticirano, da treba zaista pročitati upute prije nego se počne koristiti. Tu su Speed limiter, Cruise Control (što bi bilo ekvivalent tempomatu kakvog znamo), pa Adaptive Cruise Control što održava i brzinu, ali i razmak, u stvari vremenski interval od vozila ispred (lijevo na volanu one vodoravne crtice, time se bira ta udaljenost od vozila ispred), pa je tu i Pilot Assist, koji zadržava automobil u svojoj traci uz održavanje brzine i vremenski interval od vozila ispred.
Na desnoj strani volana su strelice za navigaciju, zavisi šta se koristi, pa glasovne komande, pa mali aplikacijski displej koji se otvara na instrument ploči, dole desno. A instrument ploča je u stvari ekran. Lijevo je brzinomjer, a desno je položaj ručice mjenjača, i obrtomjer ukoliko nije zauzet ECO režim rada, a tada se pojavljuje nekakav .... nebitan prikaz . U sredini je ilusutracija vozila sa crvenim sjedištem ako putnik na njemu nije vezan, a ako jeste onda taj centralni dio između brzinomjera i obrtomjera dio zauzima navigacija.
Moglo bi se i o komandama napisati ... esej! Na primjer, evo nešto trivijalno, ali opet pokazuje da je pamet bila glavna, a ne usputna, u dizajniranju i sklapanju svakog milimetra vozila. Koliko vam se puta desilo da pogađate da li je ručica brisača u položaju da senzor za kišu upravlja njima? Meni svaki put kada sam vozio automobil sa tim komandama, pa gledam je li u krajnjem donjem položaju ili u jednom izad da senzor radi. Ovdje toga nema, imate praktično klasičan rad brisača gdje sve sami podešavate i birate, a ako želite da to radi senzor za kišu, jednostavno kliknete palcem na plohu desne polugice za volanom, indikator na ekranu, na instrument tabli, pokaže da je aktiviran i to je to. A prskanje vjetrobrana tekućinom za pranje ide iz brisača!
Stvarno o čemu god da pišem, svudgje i na svakom miliometru kao da je bila posvećena maksimalna pažnja i kod dizajna, osmišljavanje ergonomije, primjene materijala i obrade. ja ne bih bio ja kad ne bih našao bar jednu zamjerku, a ova je nestala već sutri dan. Tačnije, navikao sam se! Ručica mjenjača nekako prebrzo pređe iz jednog položaja u drugi, pa se treba naviknuti i to raditi sa osjećajem. Ako se to može nazvati, nedostatkom. I to je sve! Mijenjanje brzina je neprimjetno, a to je najviše zahvaljujući tome što ima osam stepeni prenosa, pa se taj prelaz osjeti samo u startanju sa vozilom.
Zadnja klupa je isto tako u lijepo urađena, kvalitetno, konac i šivenje stvarno daju taj element luksuza, naravno koža je u pitanju, a klupa je ugodna, sjedeća površina je normalne dužine, a onaj naslon za ruke na sredini naslona zadnje kluipe na sebi ima jako lijepo inkorporiran pretinac za, na primjer mobitel, a ima i lijep mehanizam držača za čaše (izvuče se naprijed).
Naslon zadnje klupe se obara, a to se može uraditi i iz prostora prtljažnika pritiskom i držanjem stisnutog tastera za obaranje lijeve ili desne strane. Naslon za glavu se sklopi i sjedište obori. Sve se obavi iz prtljažnika na najjednostavniji način.
Pored toga tu u usmjerivači zraka iz sistema ventilacije na B-nosačima, Volvo automobili to odavno imaju. Zadnja sjedišta nemaju masažu, .. eto možda je to mana, da će se javiti ljubomora ili zavist među putnicima unutra.
Prtljažnik je veliki, izrazito korisne geometrije, i praktično je sav iskoristiv. kao što i vidite na slikama ispod. A ima onaj senzor ispod da se otvori kada se priđe, ukoliko je ključ u džepu, a ruke zauzete nosenjem kupljene robe, pa se jednostavno u donjem lijevom dijelu mahne nogom ispod i poklopac prtljažnika se otvori.
Vratimo se malo i na klima uređaj. Naime i tu ima opcija, kao i svugdje, da baš treba upoznavati automobil danima. Ako se klikne na područje ekrana gdje piše AUTO kod komandi klima uređaja, počet će automatski rad klime sa recirkulacijom zraka, njegovom distribucijimom sa temperatorom koja je zadata. Ali ako se duže traje to držanje prsta na dijelu ekrana gdje piše AUTO onda se uključi sve nabrojano s tim da se sve podešava na temperaturu 22 stepena Celzijusa, a ventilatori idu u režim rada "tri", umjesto u "dva" kada idu ako se prst ne drži duže na pomenutoj komandi. Volvo ima i "Preconditionig" opciju, a to je da se zada temperatura koja se treba postići prije početka vožnje koristeći timer. Tu je i senzor kvaliteta zraka, ..... ima negdje članak u rubrici Tehnika na ovom portalu.
Moglo bi se pisati i o modelu i Wi-Fi umreženju u automobilu, i svim tim sitnicama, opet ponavljam cijeli esej bi se mogao napisati. Na samom ekranu se mogu uputstva izabrati i u video obliku, tako da se i ne mora sve čitati i baš mi je žao što to nisam malo više istražio, jer sigurno mi je nešto zanimljivo promaklo. Nikada nisam vidio jednostavnije ažuriranje mapa na navigaciji. Može direktno, a može i preko USB-a sa URL-a koji je Volvo dao u dokumentima. Inače ima tu i aplikacija koje se mogu instalirati na ovaj sistem, ali nisam to probao, jer ipak automobil nije moje vlasništvo da mogu raditi šta hoću.
Može se podesiti sve i spram profila vozača, pa se tako može dodati više profila. Potom po ulasku u automobil, samo onaj memorisani klikne za svoje preferirane postavke.
Kada je sigurnost u pitanju moglo bi se o Volvu ispisati dosta stranica, a upravo tako je i napravio svoj imidž: najsigurniji automobili na svijetu! Malo, ali samo malo je to bilo poljuljano kada je ona Japanka, tamo negdje 1988. na premijeri SL-a sklizala sa ceste okretala se nekoliko puta, .. i po izlasku zatražila kafu da dođe sebi i bez ogrebotine, ali to je samo tada bilo. Volvo uz luksuz najviše pridaje važnosti baš tome aspektu. Ima tu gomila uređaja, sistema, i da se ne spominje sama konstrukcija automobila, kao što su: nadgledanje mrtvog ugla i signaliziranje na retrovizoru koje morate vidjeti, nadzor nad prometom kada na cestu izlazite na rikverc, a ne vidite ima li automobila koji ometaju izlazak, automobil će zakočiti i signalizirati zašto je zakočio (CTA sistem), pa držanje automobila na svojoj traci, pa onaj tempomat koji drži vremensku razliku između automobila ispred ubrzava ali i usporava držeći automobil u svojoj traci (Pilot Assist), pa Steering assistance at risk of collision, ili pomoć kod upravljanja u slučaju sudara, gdje automobil sam promijeni traku ukoliko sistemi "zaključe" da je sudar sa vozilom ispred neizbježan. Radi i ako se uoči opasnost od udara straga! Tu je i pomoć kod parkiranja, da ne kažem samostalno parkiranje, jer ipak ima i neke radnje koju vozač treba uraditi kao što je aktiviranje traženja parkinga, a ima i Park Assist Pilot, ili sistem za isparkiravanje automobila, ovo je meni prvi put da vidim nešto ovako i korisno je kada se stiješnjeno na parkingu.
Motori su posebna priča. Svi Volvo motori trenutno u proizvodnju imaju radnu zapreminu 1.969 kubnih centimetara. Svi!! I dizeli i benzinci i oni sa hibridnim pogonom gdje je SUS primarni motor! Neko će reći pa kako to, kakva je logika. Logika je da imaju jednostavniju kontrolu kvalitete svega, i cilindara, i košuljica, i klipova, i karika (klipnih prstenova), a ovo pišem kao diplomirani inžinjer mašinstva i jako dobro znam o čemu govorim.
A ako je neko postavio to pitanje u negativnoj konotaciji, ovo kako imaju svi istu zapreminu, onda neka se zapita i kako su te veličine iste kod Bugattija i najmanjih VW motora, mislim na sam cilindar i klip! Eto zabave, a ovdje nastavljam sa pisanjem o Volvo motorima.
Imaju dakle istu kubikažu, iz razloga, koje sam naveo gore, između ostalih. Ali ima i toliko razlika. Nemojte misliti da je ovdje samo riječ o programiranju i podešavanju jedinice za upravljanje motorom. Ne, ne!!!
Ovako, dakle kada su u pitanju dizel agregati, na testu je bio agregat D5 spregnut sa svim točkovima. I super, ima 235 KS pri 4.000 obrtaja, ima 480 Nm momenta koji počinje razvijati pri 1.750 obrtaja koljenastog vratila i drži ga do 2.250 obrtaja istog elementa kojeg okreću klipnjače. U odnosu na njega, motor D4 ima 190 KS pri 4.250 obrtaja i 400 Nm u nešto širem dijapazonu obrtaja. Imaju istu kubikažu. ALI NISU ISTI!! D4 ima četiri cilindra i turbopunjač, a D5 ima isto cilindara ali i DVA turbopunjača različita od onoga na D4!!!! To zahtijeva potpuno drugačiji pristup svemu, i ne radi se samo o čipovanju ili prepravci nekih parametara u elektronici motora!!
Iako nisu tema, sada malo i o benzincima, čisto da spomenem razlike. Pa ako vas ne zanima ovaj pasus možete i preskočiti. Ovako, oznaka za benzince je slovo T. Kod benzinaca imaju motore sa jednim turbo punjačem. Imaju motore sa jednim turbopunjačem i sa jednim mehaničkim kompresorom kao podrškom, a oznaka za njih je T6. Varijanta oznake T8 varijante ima istu kubikažu, ima isti broj cilindara, ima turbopunjač, ima i mehanički kompresor za prednabijanje zraka u cilindre, ali ima i elektromotor koji pokreću zadnji par točkova! Ne bilo kakav, nego onaj koji razvije 240Nm momenta čim se počne okretati! Uz 400 Nm od benzinca, ovo je stvarno impresivna pogonska sila! Možda ste već i pročitali nešto slično, no činilo mi se zgodnim ovdje napomenuti, a nije uzelo previše prostora.
Kako se vozi?
Jako lijepo, i stvarno ne znam kako bih drugačije to opisao. Jednostavno, uživanje ga je voziti i 40 km/h i 140 km/h. Maksimalnu brzinu nisam mjerio, ne vidim razloga da sumnjam u navode proizvođača, a nas i u okruženju nema puteva bez ograničenja brzine. Da zatražim aerodromsku pistu za tu potrebu, to bi bilo isto kao da tražim da neki aerodrom prepišu na moje ime "bez pare bez dinara". Šta je tu je, to je tako.
Automobil fantastično ubrzava, sa malom zadrškom nakon naglog pritiska na pedalu gasa, fantastično se vozi i nisam primijetio ni nekakvo pretjerano naginjanje u zavojima što bi bilo i logično očekivati od automobila ovih dimenzija i od skoro dvije tone. Naravno, nije ovo sportski automobil, ali u konstalaciji snaga na BH putevima, u ovome i sa ovim motorom je kao da ste u Ferrariju u odnosu na većinu onih okolo. Prosječna potrošnja na testu je bila oko devet litara. Ili ako hoćete možemo to ovako reći 3,8 litara na 100 KS.
A za ovo ležanje na cesti. Pogledajte video ili fotke ispod koje se odnose na ovjes. Poznavaoci će uočiti nešto čudno, one dvije plastične trake jedna na drugoj spregnute sa elementima ovjesa na zadnjim točkovima. E to koristi Volvo, i koristi dobro poznati recept - lisnata opruga, ali na najmoderniji način! Kako najmoderniji, a radi se o oprugama koje je imao Land Rover ili Fiat "tristać"?? Fino! Postavljena je poprečno, ili transverzalno, izrađena je od dvije trake stegnute jedna uz drugu i od najmodernijih i najizdržljivijih kompozitnih materijala za ovu namjenu. Henkelov dvokomponentni poliuretan je dakle našao mjesto kod Volvo ovjesa, a za Volvo ove opruge izrađuje Benteler (SGL grupa). Ako vas zanima šta sve Benteler radi u automobilskoj industriji pogledajte klikom OVDJE. Masa spomenute opruge je svega 4,5 kilograma, a na ovjesu doprinosi glatkoći vožnje. Ne znam kako drugačije da kažem (upijaju buku, eliminišu vibracije, ..). Uglavnom imate i video i fotografije! na ovaj način i elmininacijom spiralnih opruga straga dobije se i više prostora u prtljažniku po širini. Tako je, dobro ste shvatili, pozadi nema spiralnih opruga kod ovog Volva!!
Iako se ne radi o automobilu čija je namjena uništavanje po off-road putevima, pogon na sve točkove i klirens od skoro 30-ak centimetara će svakako ohrabriti vozača da se odveze i nekuda kuda nema puteva. I to još jedna prednost koju će vlasnici ovog automobila i te kako koristiti, jer vjerujem da im je imovinska kartica takva da imaju negdje i kakvu vikend kuću. I Volvo ih neće ni tu iznevjeriti. Naravno nije sada za razbijanje po kakvim kamenčinama, nego za normalnu vožnju makadamskim putevima, ili tamo gdje ih i nema, a nije potpuna divljina da se i dvonošci jedva mogu provući.
I sam ključ je kao ukras, tako je urađen. Ima te funkcije kao npr. kada jednom kratko pritisnete taster za zaključavanje, onda se zaključaju vrata i aktivira alarm, a ako duže, onda se zatvore svi prozori i zaključa automobil. Slično i za taster otključavanja, samo sve kontra. Tu je i takozvani "panic taster" na ključu, koji ako klikne 2x unutar tri sekunde, aktivira opciju privlačenja pažnje i to žmigavcima i trubom.
Onda kod otključavanja ako je mrak, sve svijetli .. diskretno. Uglavnom sve vidite, vidite i sve ručke i prilaz vozilu. Unutra svijetle pretinci, mjesto za noge, ali opet diskretno da ni u vožnji ne smeta apsolutno nikako, a svaki pretinac i ono što je u njemu se vidi. Onaj pored mjenjača je zanimljiv, jer se u potpunosti može zatvoriti, a ispred mjenjača je manji za sitni novac, čije dno ima u jednom dijelu i nagib, pa se ne mora markica ganjati pod dnu da bi se zakačila i izvukla.
A uz vozilo se dobije i nešto što se zove Volvo Assistance, vrijedi dvije godine od kupovine automobila, a vrijedi u svojoj zemlji ili u Evropi. Ona podrazumijeva i nastavak putovanja ako je vozilo u kvaru, taksijem, iznajmljenim vozilom do određene vrijednosti, ili da putovanje nastavite vozom (ograničenje je da je karta najviše 1200 KM po osobi, ili avionom, isto ograničenje, ili ako je vaša kuća/stan udaljena više od 80 KM od mjesta gdje se pojavio problem, onda se plati hotel najviše 4 noći dok vozilo bude popravljeno ako je nastuipio kvar (200KM po osobi za noćenje). Uglavnom dosta je toga što pokriva, a malo događaja koji ne povlače uslove Volvo Assistence garancije. To bolje znaju pojasniti u Volvo prodajnim centrima.
Nema zaključka, kratko i jasno, ako ne najbolji, onda jedan od najviše dva najbolja automobila koja su opisana u test rubrici ovog portala! Cijena je predmet diskusije, ali ovdje ne pišemo o nekim ekonomskim brendovima da se vaga svaki fening, ovo je premium brend kojeg nerijetko izostavljaju kada nabrajaju poznatu jednonacionalnu trojku, a to izostavljanje je bez ikakvog opravdanja! Kupac za ovaj novac dobije potpuno zaokružen automobil, bez ikakvog kompromisa u bilo kojem svom dijelu.
test: Nedžad Grebović, dipl.ing. maš.
fotografija: Almir Beglerović
A kako stoje stvari na Euro NCAP crash testu, model sa standardnom opremom:
Testirani automobil: Volvo XC60 D5 AWD A Inscription
Motor (vrsta/zapremina/najveć asnaga): Diesel / 1.969 cm3 / 173kW ili 235 KS
Mjenjač / pogon: AT Geartronic 8 stepeni prenosa / AWD
Broj vrata / sjedišta: 5 / 5
Godina proizvodnje: 2019.
Boja: Osmium siva metalik (714) / Perf. napa koža / bež UC000
Masa: 1990 kg
Prednje kočnice: ventilirani diskovi
Zadnje kočnice : ventilirani diskovi
Odnos masa/snaga : 8,5 kg/1KS
Prtljažnik : 505 litara
Zemlja porijekla: Švedska
Cijena testnog modela: 133.393,00 KM