- Predstavljanje
- Parent Category: Noviteti
- Objava
KIA pro_cee'd
[8 x FOTO] KIA je marka koja nije nastala prije par godina kako bi vjerovatno rekla velika većina građana u Bosni i Hercegovini odgovarajući na ovo pitanje. KIA je osnovana davne 1944. godine. Danas ima oko 40.000 zaposlenih i 20ak milijardi dolara prihoda, a proizvede oko milion i pol vozila svake godine.
Ima i nešto zanimljivo za ovu marku, bar što se tiče Bosne i Hercegovine. Pojava prvih automobila na ovom tržištu je pobudila slične reakcije kao pojava nekih jeftinih istočnoevropski automobila. No u zadnjih par godina ovo je radikalno drugačije. Zadnjim modelima kosntatacije o bezveznom autu mijenjaju rasprave se o izgledu, o motorima, o završnoj obradi i nema više predrasuda koje su vladale i potpuno negativno karakterisale ovu marku vozila. Ovo samo govori da odgovorni u KIA upravi razmišljaju, planiraju i imaju strategiju koja daje rezultate. Nema razloga da u budućnosti vjerujemo da će imidž biti narušen. Naprotiv.
Za rubriku predstavljamo iz programa KIA-e smo se odlučili na model pro_cee'd.
Ime smo počeli malim slovom, du je i donja crta između riječi, pa i apostrof na kraju, kakvo u stvari i jest ime modela kojeg u narednom tekstu opisujemo. A pro ispred imena je čisto da odmah na početku napravi razliku od hatcback verzije.
U odnosu na hatchback verziju, verzija sa troja vrata je orjentisana prema kupcima čiji ukus definiše rad algoritma mozga da radi na način da oči ostanu zalijepljene za modele sa sportskim izgledom. Dakle ne više od dvoja ili troja vrata, s tim da su treća obavezno ona na prtljažniku. Postoje oni koje privlače isključivo takva vozila, nop i oni drugi koji traže nešto za zadovoljavanje nekih drugačijih potreba ne mogu da ne zadrže pogled na modelima koji jesu ili izgledaju sportski ili sportskije. KIA pro_cee'd je model koji treba da privuče kupce sa džepom koji čija dubina nije veća od dubine džepa prosječnog automobila koji treba da služi, ali da ponudi sve što nude i skuplji automobili. Kompromisi da bi se ovo napravilo su neophodi, a stručnjaci za marketing sa inžinjerima u KIA-i su ih odlično odradili.
Model pro_cee'd je duži od hatchback varijante (4,25 m), ima niži klirens vozila i lakši je. Jedan od gore pomenutih kompromisa je zadržavanje iste palete motora koja se nudi i hatchback varijante. KIA je ovdje, a vjerujemo da će i u budućnosti dosta pažnje posvetiti jedinoj veličini na osnovu koje neko sa strane može stvoriti prdstavu o unutrašnjem prostoru, a to je međuosovinsko rastojanje. On je kod pro_cee'd 2,65 metara, baš kao kod hatcback verzije, pa iako se radi o vizuelno sportski orjentisanom vozilu gdje se zadnji kraj karoserije oštrije spušta (30 milimetara je niži nego kod verzije cee'da sa petora vrata) i nije preporučljiv za osobe višeg rasta (iznad 1,7 metara visine), opet nudi prostor za noge kao hatcback. Ovo znači da porodica sa djecom ne bi imala nikakvih problema za udoban smještaj. Pratit ćemo KIA modele i u narednom periodu, jer smo sigurni da će u svakoj klasi pokušati ponuditi pozamašan međuosovinski razmak, kako bi kupce pridobili i prostornijom unutrašnjosti nego je kod konkurencije.
Širi je i trag točkova naprijed i nazad u odnosu na hatchback verziju.
Od vanjskog izgleda, prednji dio je naslijedio neke elemente od ceed'a, dok je sve drugo potpuno drugačije. Drugačiji je i oblik karoserije, kako se dalo vidjeti iz prethodnog ne samo vizuelno, nego i suštinski – dimenzionalno.
Kao i velika većina današnjih modela završio je u zračnom tunelu, a mjerenja su pokazala koeficijent otpora zraka od 0,33 što nije neka posebno niska veličina, ali ntreba uzeti u obzir zasječenu karoseriju pozadi, i odmah ste pred problemom od kojeg dizajnere i aerodinamičare boli glava: vrtlog iza vozila. Kod ovako zasječenih vozila iza se stvara zračni vrtlog, koji stvara podpritisak u tom dijelu i praktično stvara silu koja vuče vozilo unazad. Zato ćete na ovakvim vozilima vidjeti zadnji brisač, ali ne i na sedan varijantama vozila, jer vrtlog nečistoće sa asfalta lijepi na zadnje staklo. Na kraju krajeva ne vjerujemo ni da Golf i Focus imaju bolji koeficijent otpora zraka.
Ojačana je i krutost cijele konstrukcije u odnosu na hatcback. Ovo je urađeno time što je učešće čelika visoke čvrstoće za strukturalno bitne elemente povećano na 67 posto. Bar tako tvrde u KIA-i.
Model je lakši za 84 kilogama, pa uz istu paletu motora ovo znači i nešto bolje performanse. No ne treba očekivati ništa spektakularno. Niti je to namjena ovoga modela, a niti KIA tvrdi da nudi takvo šta.
Da ne zaboravimo, što se tiče zaštite od korozije, KIA je razvila poseban metod, koji nakon uranjanja u kupku sa antikorozivnim sredstvom karoseriju okrene za cijeli krug, kako bi zaštita dospjela do svih tačaka konstrukcije. Automotosvijet.com
Zadnja klupa je djeljiva u omjeru 40/60, što može možda rijetko kada zatrebati, ali kada zatreba, a nemamo tu mogućnost, pomislimo ono „sad bih dao 500 maraka da mogu oboriti samo dio zadnje klupe“. Prtljažnik je zapremine 340 litara, dok sa obaranjem zadnje klupe, potpunim, prtljažni prostor naraste na 1.130 litara.
Broj boja koje se mogu birati je čak 10, četiri su koncepta uređenja unutrašnjsti, a model dolazi sa tri paketa opreme. S obzirom da je ovo rubrika „predstavljamo“ red ih spomenuti. Boje i interijer ostavljamo da potražite na službenim stranicama.
Najsiromašniji i osnovni paket nosi oznaku LX. On sadrži prednje, bočne i zračne jastuke koji se kao zavjesa rašire po strani vozila u području staklenih površina. Tu su i automasko zaključavanje vrata prilikom postizanja određene brzine vozila, pa centralno zaključavanje, pa električnim putem pomjerana stakla na vratima, pa audio sistem sa četiri zvučnika i komandama i na volanu. Ima toga još.
Naredni paket opreme, nešto bogatiji ima oznaku EX, a dodatno donosi sljedeće: električnim putem pomjerane bočne retrovizore, svjetla za maglu naprijed, posebno izvedena sjedišta naprijed sa podešavanjem u lumbalnom dijelu. I nasloni za glavu su aktivni te se u slučaju kolizije pomjeraju pridržavajući glavu, sprječavajući nagle trzaje kako bi spriječili nastanak povreda vratnog dijela, dalje tu su nasloni za laktove, nešto bolji audio sistem, priključci: USB, Aux i onaj za iPod. Automotosvijet.com
I najbogatiji paket je TX, koji sadrži i ESP, BAS, potpuno automatski klima uređaj, retrovizori su u ovom paketu grijani, mogućnost kože u unutrašnjosti, i tako dalje.
Spisak opreme koji se može dobiti opcionalno nije mali, ali je naš prostor predviđen za ovo predstavljanje mali za njega.
U KIA-i su mišljenja da će se bar 20 posto kupaca odlučiti za dvolitarski motor, benzinac ili dizel, sa ručnim mjenjačem, i u kombinaciji sa 17 inčinim felgama koje dolaze sa tvrđim amortizerima. Pneumatici koji bi bili poželjni za ovu kombinaciju su 225/45 R17. Automotosvijet.com
Motori su inače snaga od 90 do 143 KS. Potrošnje goriva od 4,5 (wow!) do 7,7 litara na pređenih 100 kilometara. Emisija uljendioksida,....., nažalost beskorisna za kupce u Bosni i Hercegovini jer nema nikakvih poreskih olakšica, pa taman da je emisija NULA. Tek da znate zašto ih nema: Vlada predlaže zakone, parlamenti usvajaju.
Nešto više o vjerovatno za BH kupce najinteresantnijem motoru u pro_cee'd-u. To je dizelaš od 1,6 litar radne zapremine. Oznaka je CRDi, i ima 16 ventila na svoja četiri cilindra. Tu su dakle dvije bregaste osovine, a zbog 16 ventila turbopunjač ima promjenjivu geometriju. Najveća snaga mu je 115KS, a najveći obrtni moment 255Nm. Snagu na točkove prenosi preko petstepenog ručnog ili četvorostepenog automatskog mjenjača.
Postoji verzija i za tržišta gdje cijena zavisi od snage, pa ovaj isti motor na tim tržištima razvija tek najvećih 90KS i 235Nm najvećeg obrtnog momenta motora.
Tek informacija da najjači dizelaš, onaj od dva litra zapremine razvija najvećih 140KS i 305Nm obrtnog momenta. Snagu prenosi šestbrzinskim mjenjačem.
Od benzinaca, motor sa 1,4 litra razvija najvećih 109KS, napominjemo najvećih i 137Nm najvećeg obrtnog momenta. Najjači benzinac je dvolitarski i razvija najviše 143KS i najvećih 184Nm obrtnog momenta.
Tek napomena, uporedite najveće obrtne momente 1,6 litarskog dizela i najjačeg benzinca.
Najveće brzine su u rangu hatchback-a, od 172 do 206km/h. Ubrzanje, radi uštede u težini nešto bolje (par desetinki) od hatchback-a, i kreće se od 10,1 do 13,5 sekundi iz stanja mirovanja do dostizanja 100km/h.
Kako se ponaša u vožnji? Ne znamo, niti smo ga imali na testu, niti smo ga mogli imati na testu, a vjerovatno nikad i nećemo. No smanjenje težine je sigurno uzrokovalo drugačije podešeno ogibljenje točkova u odnosu na hatchback. Drugačiji je i raspored masa, što utiče na položaj centra gravitacije. U KIA-i kažu da je upravljački mehanizam potpuno drugačijih karakteristika, a tu su i mogućnosti dobijanja 15, 16 i 17 inčnih točkova. Bila bi glupost prepisivati iz reklamnih materijala, za bilo koje vozilo, njegove vozne sposobnosti naslijepo. Ispalo bi da svako vozilo leži kao bolid Formule 1 u krivinama, a na neravninama da je udobno kao da se vozimo sjedeći na zraku. Sigurno ćete kvalitetnije informacije naći u i na nekim stranim magazinima.
S obzirom na broj potencjalnih ubica na našim cestama, koji su u stvari poznanici i prijatelji dvije trećine naše saobraćajne policije, sigurnost treba biti jedna od top tema ovakvih rubrika. Pored već napomenutih "milion" zračnih jastuka tu su i predzatezači pojaseva. Kao i graničnici snage istih. Zračni jastuci kod suvozača se mogu isključiti, što je opet opcija koja stvarno vrijedi. Čisto da znate, u SAD-u bez ove mogućnosti isključenja automobil se ne može naći u prodaji. Pisaćemo u tehnici i o zračnim jstucima. Pa će sve ovo biti jasnije. I o predzatezačima pojaseva i graničnicima snage. Sve ovo napisano u prethodnim rečenicama je standard u svim pro_cee'd modelima.
I da, nešto što treba spomenuti. Prilikom razvoja pro_cee'd modela, najviše je bilo evrospkih inžinjera, dizajnera, a model je razvijan i dizajniran na tlu Evrope, i proizvodi se na tlu Evrope (Žilina, Slovačka). Dakle ne vidimo nikakvog razloga da ovo vozilo ne nazovemo evropskim.
Garancija je za pohvalu, čak sedam godina ili 150.000 pređenih kilometara, pa do čega vozač prije dođe. Možda i najbolja na području Evrope.
Toliko o pro_cee'd, evropskom KIA modelu.
Ah da, može i mp3!!
Tekst niti dio teksta ne smije se kopirati bez dopuštenja magazina.
Isključiva prava na članak ima AutoMotoSvijet
KIA pro_cee'd, predstavljamo KIA pro_cee'd, detalji KIA pro_cee'd, review KIA pro_cee'd, pregled KIA pro_cee'd