Opel Astra (2009.)

Opel je sa Insigniom napravio pravi potez, što je pokazalo i tržište pošto je Insignia naprodavanija limuzina u Evropi! Opel ne posustaje. Sve priče kako se General Motors želi riješiti Opela, su izgleda samo našoj redakciji u Bosni i Hercegovini bile, najblaže rečeno sumnjive, što smo jedini i javno govorili. Na na kraju se naše razmišljanje ispostavilo kao tačnim. GM će zadržati oko jedne trećine udjela u Opelu, a zauzvrat će preko većinskih vlasnika dobiti posebnu pažnju na ogromnom tržištu Rusije, što će sigurno smo, rezultirati višestruko većom prodajom u nekim godinama koje dolaze. www.automotosvijet.com
Poslije Insignie šta je logičan potez? Pa zadržavanje prepoznatljivosti koju je prezentirala Insignia, na novim modelima. A najlogičniji potez jest novim model u najprodavanijem segmentu - nova Astra. I tako je i bilo.

Astru u potpunosti krasi ona prepoznatljivost koju je u autosvijet donijela Insignia. Izmijenjeno je tek toliko koliko je trebalo da bi se sve prilagodilo segmentu niže. Prednji kraj donosi prepoznatljive svjetlosne baterije sa "obrvom" u gornjem vanjskom dijelu, koja je postala skoro pa prepoznatljivi zaštitini znak Opela. Maska je klasična Opelova, gdje u gornjem dijelu imamo Opelov logotip na hromiranoj lajsni. Poklopac motora je dobio posebna ispupčenja koja se vizuelno nastavljaju na prednje vjetrobransko staklo i A nosače, što još više ističe agresivniji izgled. Čini nam se da je Astra konačno dobila agresivni izgled, što do sada nije bio slučaj kod Opelovih vozila ove klase.
Gledajući sa bočne strane, primjećuje se bočna linija koja je drugačije usmjerena nego je to kod Insignije, a izgleda da je jedan od zaštitnih znakova ove generacije Opelovih vozila. Bez ovog detalja bokovi Astre bi bili jako monotoni i dosadni. Pored ovoga ne smiju se zanemariti, sa vizelne strane, linije se pružaju bokovima u visini ručki na vratima od početka ka zadnjim svjetlosnim baterijama.
Svjetlosne baterije pozadi takođe karakterišu spomenute "obrve" prednjih svjetlosnih baterija i čini se kako će ovo postati jedan od zaštitnih znakova Opelovog dizajna i u narednoj generaciji Astre i drugih modela. Jednostavno su originalne i lijepo izgledaju.

Nikako ne smijemo zanemariti oblik zadnjeg dijela, koji ne završava odsječeno kao kod nekih drugih modela ove klase. Sve je puno zaobljenije na način da se linije sa svih strana (osim donje) slijevaju ka logotipu i ručki na petim vratima.
Zašto ovo ističemo? www.automotosvijet.com
Jednostavno, ovo znači da bi koeficijent otpora zraka trebao biti manji nego je kod konkurencije i „zasječenijih“ zadnjih krajeva. Manji koeficijent otpora zraka znači i pozitivno odražavanje na potrošnju, performanse, udobnost, buku unutar vozila, i možda glupo ali nekada iritirajuće - na zaprljanost zadnjeg stakla, koje bi u ovom slučaju trebalo biti manje. Pored svega nabrojanog, ovo zaobljavanje zadnjeg dijela  znači i veći prostor u prtljažniku.
Gledajući C nosač i njegovu širinu, pogotovo u donjem dijelu, nismo baš sigurni kakva je preglednost iz vozila pozadi, no to bi svakako tebalo provjeriti u vožnji.



Unutrašnjost sa strane ergonomije, prostora, kvaliteta je nezahvalno i potpuno neobjektivno ocjenjivati i opisivati bez dodira i vožnje. Dizajn se može komentarisati, a on je naprednija verzija prepoznatljivog. Volan, centralna konzola, sve je naprednija verzija rješenja koja smo imali priliku iskusiti, a to bi trebalo da znači samo dobro. Kvalitet materijala se ne može ocjenjivati ni kada ih dodirujemo i gledamo ispred sebe. Osim ako se ne radi o ekstremima u pozitivnom ili negativnom smislu, a to u ovoj klasi nikada nije slučaj. Skoro nikada u stvari! I ne samo nezahvalno nego je i drsko i neobjektivno jer se nerijetko pod kvalitetom kod nas ocjenjuje samo vizuelni utisak, što je nešto sasvim drugo.



Prostor naprijed i nazad? Rekli smo da ne neovjektivno pisati o ovome, bez konkretnog uvida u stanje, a samo prepisivati ono što stoji u svim prospektima svih novih generacija vozila kao npr "u odnosu na prethodnika prostor naprijed i pozadi je veći.....bla bla" bi opet bila drskost. Nažalost najčešće baš ovakva prepisivanja nalazimo i kod naših stručnih i "stručnih" magazina, dodataka dnevnim novinama, i to bez ijednog jedinog argumenta za dati navod.


 

w

 


ww.automotosvijet.com
Kada smo kod ovoga, jedini argument koji bi mogao naslutiti da se radi o komotnijoj unutrašnjosti nego kod prethodnika jest međuosovinsko rastojanje, koje direktno ima uticaja na prostor unutar vozila. Kod nove Astre ta veličina nije 10 ili 20 milimetara veća, čime će se mnogi pohvaliti u svojim prospektima, u ovom slučaju ona je čak za 71 milimetar veća i ukupno je 2.685 mm. Ovo je red veličina koju imaju recimo sedan karoserijske izvedbe u ovog i nešto većeg segmenta.

Kada već upoređujemo veličine, da napomenemo da je trag prednjih točkova naprijed veći za 56 mm nego kod prethodnika, a zadnjih još više, čak 70 mm! Ove razlike idu u prilog prostornijoj unutrašnjosti, ali to nije sve!
Mehanika nas uči da postoje tri tipa ravnoteže, u zavisnosti od položaja centra gravitacije (težište) u odnosu na oslonce. Stabilni tip ravnoteže kaže da je tijelo stabilnije ukoliko je centar gravitacije udaljeniji od oslonaca. U ovom slučaju znači da bi nova Astra  trebala biti stabilnija od prethodne verzije. Bilo bi zanimljivo uporediti sve ove veličine sa konkurencijom! Nažalost to je nemoguće jer je ovo domen industrijske špijunaže. Ko će odati koordinate položaj centra gravitacije kod svojeg vozila. Doduše postoji način: uzeti automobil, rastaviti ga, trodimenzionalno skenirati svaki pojedini dio, odrediti masu, i prihvatiti se posla i izračunati centar gravitacije. Vratimo se mi Astri i okanimo se budalaština.

Još jedna od važnih karakteristika, koje utiču na stabilnost ali i daju sliku o izdržljivosti vozila jeste i otporni moment na izvijanje po dužnoj osi vozila. Iz Opela navode da je kod nove Astre krutost povećana za čak 43 posto na izvijanje! A na savijanje desetak posto. No prva veličina je itekako bitnija, ovu drugu ne trebate niti pamtiti, stvarno nema potrebe, irelevantna je.

Svjetla AFL+Astra će biti opremljena i poznatim Opelovim Mechatronicom! Radi se o svojevrsnoj simbiozi mehaničkih funkcija i elektronskih kontrola vozila. To znači da sistem preko raznih sistema (sve one silne troslovne oznake) nadzire ponašanje vozila, i adekvatno djeluje stabilizirajući situaciju, nekada i da vozač nije svjestan toga. Ovo je element aktivne sigurnosti.
Kod ogibljenja, pomalo postaje dosadno ponavljati da je naprijed McPhersonov tip ogibljenja. Ako se neko pita zašto je dosadno, evo nek potraži neki automobil koji se proizvodi, a da na prednjim točkovima ima nešto drugo!
Prvo neka napravi dosta kafe, neka se snabdije hranom da jede i neka osigura neograničen promet na internetu, jer potraga će potrajati, a spisak nađenih automobila koji naprijed nemaju McPherson će biti prazan.
Kod zadnjeg ogibljenja se ne radi samo o verziji gdje je osnova torziona poluga. Tu su Wattovi spojevi koji su zaduženi za preuzimanje lateralnih (poprečnih) sila prilikom prolaska kroz zavoje. Bilo bi zanimljivo osjetiti ovo uživo, sa kakvim pristojnim motorom. Interesantno rješenje, vrijedno pažnje. Možda prethodne rečenice nekome ne znači ništa, jer "ne vozi sportski". Potpuno pogrešno razmišljanje!
Ovo je izuzetno bitan faktor aktivne sigurnosti kod vozila i nipošto se ne smije zanemariti. Vjerovali ili ne, nekada kod naglih promjena pravca (izbjegavanje prepreke) dešava se da samo par postotaka veće opterećenje od predviđenog znači fatalne posljedice. Naš savjet je da se nikada, baš nikada, ne ignorišete elemente koji utiču na aktivnu i pasivnue sigurnost. Nikad se ne zna!
Obavezno treba napomenuti da ovakvu kombinaciju na zadnjem ogibljenju nikada niko na svijetu nije do sada upotrijebio u ovoj klasi. Ni za druge klase nismo sigurni! Voljeli bismo doći do slika i šema ovog rješenja, ili do automobila, pa bismo bili u stanju napisati nešto više o ovome, jer izuzetno su bitna mjesta vezivanja, međusobni položaji pojedinih elemenata, uglovi nagiba, itd. I svakako, vrsta ležajeva za sva spojna mjesta. Stoga ćemo uskratiti i vama i nama detaljnije upoznavanje sa ovim rješenjem! Bar za sada!

U novu Astru će biti ugrađivan i sistem nazvan FlexRide. Ovaj sistem konstantno nadzire parametre vožnje i u zavisnosti od njih prilagođava amortizere (a ne ogibljenje, kako negdje stoji, nego samo ovaj jedan element ogibljenja) uslovima vožnje. I sam vozač može odabrati jedan od režima rada ovog sistema (Standard, Sport, Tour). Režimi rada Standard i Sport su vjerovatno jasni sami po sebi, a režim Tour znači još mekše podešene amortizere, dakle udobniju vožnju pri manjim brzinama i putevima sa neravninama. Što bi rekli kod, "ubio se" za naše puteve!

Vjerovatno i u narednoj generaciji Opelovih vozila, prepoznatljiv oblik svjetla naprijed i nazad.

Jedan od zanimljivih sistema koji će biti dostupni uz novu Astru je i OpelEye, što znači sistem čijie ulazne informacije dolaze iz kamere smještene naprijed. Zadatak sistema je upozoriti vozača na saobraćajne znakove i ukoliko napusti svoju traku na cesti pod „sumnjivim okolnostima“ (vozač je možda pospan, dekoncetrisan, priča na mobitel, tipka SMS poruke, pijan,...)!
Ako vozač prekrši brzinu od one propisane znakom sistem će upozoriti vozača, baš kao i o prestanku ograničenja. Sistem prepoznaje i druge znakove, a poštuje prioritet baš kako su i znakovi razvrstani, pa ako su dva znaka jedan uz drugog, zna se koji ima prioritet. Upozorenje na znakove se aktivira iznad 14km/h postignute brzine, a o napuštanju trake iznad 60km/h.

Opel najavljuje i ergonomska sporska sjedala, koja su dobila priznanje i od Aktion Gesunder Rucken e.V. (Akcija za zdrava leđa, u bukvalnom prevodu), a to je nezavisno udruženje sastavljeno od ljudi kojima je struka ergonomija i liječnika..

Motori koji će pokretati novu Astru su četiri dizela i četiri benzinca. Dizeli su zapremina: 1,7 (dvije varijante različitih snaga: 110KS i 125KS) i 2,0 litarski najveće snage 160KS. Prosječna potrošnja najštedljvijeg je samo 4,6 litara na 100 pređenih kilometara. Najveća emisija ugljendioksida je 129 grama po pređenom kilometru.
Na proljeće će biti dostupan i još štedljiviji 1,3 CDTI EcoFLEX dizel motor čija će  potrošnja biti 4,2 litra na 100 km, a emisija Co2 samo 109 grama po kilometru.

Kod benzinaca se nalaze dva motora u verzijama sa i bez turbopunjača. Dakle imamo atmosfersku i turbo verziju dva motora. Epidemija nazvana "downsize-ing" uzela je maha, pa umjesto većih imamo 1,4 (atmosferski i sa turbom) i 1,6 litarski (atmosferski i sa turbom) motor. Snage su 100, 115, 140 i 180KS. Potrošnja najštedljivijeg je 5,9 litara na 100km u kombinovanom ciklusu.
Moguće je da ćemo motore posebno obraditi u rubrici tehnika, pa zavirite i tamo narednih dana.
Motori su na ležišta oslonjeni preko hidrauličkih amortizera.

Ubrzanja od 0 do 100 km/h se kod benzinaca kreću od 8,5 do 14,2 sekunde, dok su kod modela pokretanim dizelima od 9,0 do 14,7 sekunda. Najveće brzine kod benzinaca su od 178 do 210km/h, a kod dizela od 170 do 209 km/h.

Prenos snage je preko petstepenih ručnih mjenjača za modele sa atmosferskim benzincima 1,4 i 1,6 litara i najmanjeg dizela 81,3 litra). Za sve ostale namijenjeni su mjenjači sa šest stepeni prenosa. Opcionalan je automatski mjenjač za sve benzinske motore osim najmanjeg atmosferskog. Interesantno je napomenuti i da svi mjenjači dolaze sa trostrukim sinhronizirajućim mehanizmom za dva najniža stepena prenosa, što olakšava rukovanje sa mjenjačem, a povećava se i vijek trajanja mjenjača i donekle svih elemenata transmisije.

Kupci će moći da biraju jedan od četiri paketa opreme (Essentia, Enjoy, Sport i Cosmo). Nećemo opisivati šta je to što oni nude svaki ponaosob. Uzelo bi previše prostora, a za ovo preporučujemo da posjetite lokalne Opelove salone ili Ppelove web stranice.

Sve Astre dolaze sa dvostrukim pirotehničkim predzatezačima pojaseva (Za "Šta je predzatezač?" klikni ovdje)! Zračnih jastuka ima šest, dva prednja, dva bočna i zračne zavjese. U slučaju nesreće, zaustavlja se pumpa za gorivo, prestaje sa radom ventilacioni sistem, pale se unutrašnja svjetla, pale se svjetla za upozorenje, sva se vrata otključavaju. Ovo je najvažnije što se tiče elemenata pasivne sigurnosti.

Za razliku od naše zemlje i naših osiguravajućih kuća, kod kojih svi imaju isti tretman, kod Nijemaca to nije tako. Osiguranja u Njemačkoj će za novu Astru biti jeftinija u odnosu na neka druga vozila iz iste klase.
Razlozi su sljedeći: Prilikom udara odbojnikom u prepreku brzinom do 15km/h na odbojniku nema nikakvih oštećenja. Nosači odbojnika su podignuti na viši položaj, pa i prilikom kočenja prednji kraj neće radi niskih nosača "potonuti" pod zadnji kraj vozila ispred, i tako uzrokovati veće oštećenje. Posebne aluminijske kutije saćaste konstrukcije, smještene između odbojnika i konstrukcije će amortizovati značajnu količinu udara.
Ukoliko pogledate slike vidjet ćete da je i prednji kraj poklopca motora povučen unazad, u stvari poklopac je nešto kraći. Ovo znači da i prilikom nekim primjetnijih deformacija naprijed, ovaj dio ima velike šanse da ostane nedeformisan. S obzirom da je jako skup i ovo je „plus“ kod procjene premije osiguranja.
Sve ove činjenice se cijene kod osiguravajućih kuća u Njemačkoj koja radi svojeg interesa propisuju različite premije za različita vozila.

Mišljenja smo da će nova Astra samo nastaviti uspješnu priču koju je počela Insigia. Što se tiče ove klase za Opel je sve počelo davne 1936. godine kada su svijetu ponudili prvi Kadett!

Tekst niti dio teksta ne smije se kopirati bez dopuštenja magazina.
Isključiva prava na članak ima AutoMotoSvijet

Opel Astra, nova Astra, novi Opel Astra, OpelAstra, opel bosna i hercegovina, cijene astra, podaci nova astra, detalji nova astra, nova astra u bih

 

POSLJEDNJI TESTOVI:

TEST: Toyota C-HR GR Sport Premiere AWD-i (hibrid)

arrow_forward

TEST: Kia Sportage 1.6 T-GDI LX Fresh

arrow_forward

TEST: Toyota bZ4X FWD EXECUTIVE/ Iskustva sa električnim automobilom

arrow_forward

Prodajni Savjetnik

Profesionalna kupovina rabljenog automobila

Profesionalna kupovina rabljenog automobila

More details