- Predstavljanje
- Parent Category: Noviteti
- Objava
Dacia Duster, treća generacija
Dacia je prije nekoliko dana pokazala treću generaciju modela Duster, i red je nešto i napisati o tom automobilu. Ono što posebno ističu jest materijal kojeg zovu Starkle (20 posto reciklirani polipropilen). Zadržan je dizajn koji ...
... Duster čini prepoznatljivim. Doduše, nije baš da bih nešto lijepo mogao reći o tome, ali to je samo moje mišljenje. Ovo je ipak automobil koji se dobro prodaje, i prodavat će i dalje. Sa slika vidite sve šta je promijenjeno. Dimenzije automobila su: dužina 4343, širina 1813 i visina 1656 milimetara. Osovinski razmak je 2657 milimetara, i smanjen je za 16 milimetara u odnosu na prethodnu verziju. Ne znam znaju li i oni u Daciji zašto!?! I pored toga kažu da je povećan prostor za noge n azadnjoj klupi za 30 milimetara, a povećana je i širina za prednji par sjedišta. Prostor, gdje se sjedi mislim. Kapacitet prtljažnika je 472 litra, i za 6 posto je veći nego kod prethodnika. Pod je niži.
Unutra, očekivano, prevladavaju ekrani, s tim da je onaj ispred volana 7 inčni, a onaj u sredini 10,1 inč. Standard kod svih sem osnovnog modela paketa Essential. Ima pet pretinaca za sitnice.
Avanturistički karakter Dustera dodatno je poboljšan širokim spektrom dodatne opreme koja je dostupna kao dio Dacia InNature kolekcije. Vrhunac je Sleep Pack pogodan za kampovanje, koji je prvobitno predstavljen na modelu Jogger, koji uključuje krevet na rasklapanje, stočić i odlaganje u kutiji 3 u1 koja se može ukloniti.
Inače automobil je na Renault CMF-B platformi, i sve Dacie će biti na ovoj platformi. Sposobna je i da nosi i hibridni pogonjena vozila, ali i one koje pokreće i LPG, ili naftni plin. Dizel motori? NEMA IH!
Najjača varijanta je Hybrid 140, i kao što i ime kaže ima kombinovanih 140 KS najveće snage, odnosno 103 kW. Primarni je 1,6 litarski četvorocilindraš, a tu su i dva elektromotora. Kapacitet baterija je više nego skroman, svega 1,2 kWh, ali nisu tu da se vozi na struju, nego da se štedi benzin. Dacia ne pravi skupe automobile, a veća baterija bih automobil učinila znatno skupljim.
Tu je i TCe 130, benzinac od 1,2 litra zapremine, tri cilindra, blagi je hibrid, kako je to danas moderno reći za niskonaponske hibridne varijante (48 Volti), a energetski kapacitet baterije je 0,9 kWh. Ova elektrifikacija smanjuje potrošnju za 10-ak posto. Pogon je na dva ili sva četiri točka, mjenjač kod ovog je isključivo manuelni.
One sa pogonom na sve točkove imaju i više režima rada transmisije, a oni su: Auto, Snow, Mud/Sand, Off-Road i Eco. Klirens, odnosno udaljenost od tla najniže tačke je 217 mm.
Osnovni model ima benzinac od 1,0 litra radne zapremine, i bi-fuel je, što znači može trošiti i plin. Autonomija, kada je pun rezervoar za benzin i onaj za plin je 1300 kilometara.
Essential je osnovni paket opreme, i to podrazumijeva i šest zračnih jastuka i zadnje parking senzore. Paket iznad podrazumijevaju 17 inčne felge, ekrane, kameru pozadi, itd. Pakete neću nabrajati detaljno, za to služe prodavači u salonima gdje se Dacia prodaje.
Interesantno je da ima i sigurnosnih sistema koje smo navikli gledati kod skupljih automobila, kao automatsko kočenje u nuždi, prepoznavanje saobraćajnih znakova, upozorenje za brzinu, pomoć kod parkiranja unazad, upozorenje za napuštanje kolovozne trake, automatska svjetla, ...
Pravit će se u pogonima Pitesti u Rumuniji.