- Vijesti iz Bosne i Hercegovine
- Parent Category: AMS
- Objava
SEDAM mitova o održavanju klime u automobilu
Za većinu Europljana zdravlje je najvažniji aspekt njihovog života. Pravilna prehrana i adekvatna tjelovježba samo su dvije rezolucije o kojima razmišljamo o svom zdravlju.
Zdrav život započinje sa sitnicama u svakodnevnom životu - na primjer, zrakom koji udišemo svaki dan.
Ne samo da vanjski zrak igra važnu ulogu, već posebno i zrak u unutrašnjosti vozila: s deset minuta vožnje već udišemo više od 70 litara zraka - prilično mnogo. Tko ne bi htio imati odgovarajuće visoku kvalitetu zraka u automobilu?
S vremenom, međutim, zbog zagađenog vanjskog zraka, klimatskih promjena i drugih vanjskih utjecaja, gljivice i bakterije talože se u klimatizacijski sustav. Oni imaju odgovarajući utjecaj na kvalitetu opskrbnog zraka unutar vozila.
Kako možete osigurati zdrav zrak za disanje u automobilu i što je važno?
Nažalost, na tržištu motornih vozila još uvijek kruži puno poluznanja, što nikako ne doprinosi zdravom zraku u automobilu. Na tragu mitova detaljnije smo pogledali 7 njih.
Mit 1: "Klimatizacijski uređaji ne zahtjevaju održavanje i štite me od zagađenog vanjskog zraka"
U većini priručnika za vozila proizvođači automobila navode da se klima uređaj može koristiti bez održavanja. Nažalost to nije slučaj. Vanjski zrak taloži čestice prljavštine i bakterije na komponentama klimatizacijskog sustava.
Samo redovito preventivno čišćenje klimatizacijskog sustava (isparivač i okruženje filtra za pelud) jedina je učinkovita metoda za izbjegavanje štetnog zraka u unutrašnjosti vozila (izvor udruženje njemačkih inžinjera prema VDI smjernici 6032)
Mit 2: "Samo kad se pojavi neugodan miris iz ventilacije nešto nije u redu"
Smrdi iz klima uređaja? Sada je krajnje vrijeme da se obratite u pouzdanu autoradionicu. U većini slučajeva tada je nažalost prekasno!
Čak i uz neutralni miris, klimatizacijski sustav može biti prljav, a zrak u unutrašnjosti može biti kontaminiran bakterijama. To pokazuje interna studija na 50 vozila. Ispitana je kondenzirana voda * i utvrđeno je da je više od polovice (> 25) tih vozila premašilo razinu kontaminacije klica koja bi bila uobičajena za piće. Međutim, samo je 2 od 30 ispitanika ocjenilo miris zraka u testiranim zatvorenim vozilima kao neugodno, ostali su smatrali da su mirisi neutralni i ugodni. To jasno pokazuje da neugodan miris nije pouzdan pokazatelj prljavog klima uređaja.
(* Kondenzirana voda u klimatizacijskom sustavu može kroz isparivač ući u unutrašnjost vozila u plinovitom stanju.)
Mit 3: "Mirisna drvca poboljšavaju zrak u automobilu"
Mirisna drvca koriste se kao osvježivači zraka u automobilu. Nažalost, drvca samo prekrivaju mirise i nikako ne doprinose "zdravom zraku" za disanje. Naprotiv, mogu čak izazvati alergijske reakcije i glavobolje. Čak i neutralizatori mirisa (air cleaner, air sanitizer) nisu dugoročno rješenje za čist zrak u zatvorenim vozilima. Iako izoliraju molekule mirisa ili ih uklanjaju iz zraka, one se ne bore protiv podrijetla lošeg mirisa.
Mit 4: "Auto osvježivač učinkovito čisti sistem klimatizacije u vozilima"
Dozator s raspršivačem (aerosol; također se naziva i Quick fresh) koji se smjesti u podnožje vozila i rasprši, također nije učinkovita metoda čišćenja zraka u automobilu. Učinkovitost se može usporediti s onim od mirisnih drvca. Opet se neugodni mirisi u zraku (potencijalne klice i bakterije) samo prekrivaju. Uzrok lošeg zraka - prljavi klimatizacijski sustav - ovdje se također ne čisti. Za učinkovito čišćenje nije dovoljna samo kemija, već i način čišćenja igra važnu ulogu. Uz ovu metodu nije zajamčeno trajno zdrav zrak za disanje u automobilu.
Mit 5: "Lijek za zdrav zrak u vozilu je čišćenje Ozonom"
Generatori ozona i dalje se široko koriste kao tretman za čišćenje unutrašnjosti. Čak i kada je riječ o čišćenju klima uređaja u vozilu, generator ozona je popularna metoda u autoradionicama. Iako ozon uklanja (uglavnom) mirise, ovaj je plin izuzetno opasan za ljude, životinje i biljke. Plin također napada materijale i nepopravljivo ih oštećuje. Drugi nedostatak je vrijeme tretmana (1 do 1 1/2 sata) i izuzetno dugo vrijeme zračenja (4 do 7 sati) nakon čišćenja - ako se toga ne pridržavate, postoji izuzetno veliki zdravstveni rizik. Učinkovito čišćenje ovom metodom općenito nije zajamčeno.
Mit 6: "Svatko može očistiti klimatizacijski sustav"
Učinkovito čišćenje klimatizacijskog sustava ne može svatko izvršiti. Potrebna je određena razina stručnosti u klimatizaciji i (u većini slučajeva) može se izvesti samo specijaliziranim alatima. Stoga ima smisla posjetiti stručnu radionicu.
Mit 7: "Za čisti zrak u automobilu, dovoljna je samo zamjena polen filtra (filtera za pelud)"
Peludni filter filtrira onečišćenja iz okolnog zraka da ne dopru do isparivača ili unutrašnjosti automobila. Međutim, učinkovitost filtra za pelud smanjuje se s vremenom i filtar se začepljuje. Prljavi filtri za pelud trajno opterećuju klima uređaj i vozača. Nužna je zamjena filter za pelud.
Za zdrav zrak u automobilu nije dovoljno samo zamjeniti novi filter za pelud. Međutim, većina autoradionica kupcu kao rješenje nudi samo novi polen filter. Nažalost, na taj način klima uređaj je samo djelomično čist - često se zaboravlja: čišćenje isparivača. U kombinaciji sa vlagom i prljavštinom, uski prostori između rashladnih lamela isparivača pružaju idealno tlo za rast bakterija, plijesni i klica. Prema udruženju njemačkih inžinjera VDI smjernica 6032 ističe ono što je važno: Preventivno čišćenje isparivača i filtra za pelud jedina je učinkovita metoda izbjegavanja ulaska opasnog zraka u vozilo.
IPM d.o.o.
Kralja Zvonimira b.b.
80240 Tomislavgrad
Tel: +387 34/ 352 777