- Tehnika i motori
- Parent Category: AMS
- Objava
Čelik mijenja aluminijum?
Da li je na pomolu revolucija? Možda! ArcelorMittal je saopštio kako je, zahvaljujući nanotehnologiji, proizvela čelične konstrukcije koje bi mogle zamijeniti aluminijum kod izrade automobila. Ono što je obavezno reći jeste to da nisu uspjeli načiniti čelik čija je specifična masa slična onoj kod alumijiuma, ali su napravili čelik čije su mehaničke karakteristike takve da se sa manje materijala može postići tražena čvrstoća konstrukcije.
Uštede u masi kod izrade same konstrukcije automobila su oko 100-ak kilograma, a ukuna ušteda u masi može biti i veća. Pod konstrukcijom podrazumijevamo samu rešetkastu konstrukciju uključivo vrata i poklopce prtljažnika i motora. Ušteda u masi može biti veća, jer su i sami elementi transmisije i elementi ogibljenja izloženi manjim naporima, pa ne zahtijevaju dimenzije kao u slučaju upotrebe čelika proizvedenih na konvencionalni način.
Tajna je u tome da se čelični elementi proizvode postupkom spajnja manjih elemenata (za sada tajna da li su to vlakna, listići, trake,..) pod presom u vrućem stanju. Takvi elementi nakon hlađenja imaju bolje mehaničke osobine od onih koji se dobijaju livenjem ili izvlačenjem iz limova proizvedenih na danas uobičajan način.
O čemu govorimo evo konkretan primjer. Jeste li ikada čuli ili pročitali da se koljenasto vratilo (radilica) ili klipnjača proizvode procesom izlijevanja, ili da su od aluminijuma? Ako jeste odmah prestanite kupovati te novine, čitati taj portal. Pošaljite im poruku da se poču baviti prodajom sira ili spanaća....
Ti elementi se prave kovanjem, a razlog je da se na taj način vlakna metala ne sijeku, nego se deformacijom kovanjem, struktura unutar metala zadržava i mehaničke osobine su one koje mogu zadovoljiti zahtjeve koji su postavljeni pred ove elemente.
Analogija se može povući sa nanočelicima Arcelor Mitalla!
Govori se da bi Ford mogao biti prvi koji će ove čelike upotrijebiti u proizvodnji, a najranije bi se to moglo desiti za tri godine.
Kakva je prednost u odnosu na aluminijum? Cijena! Nanočelici su daleko jeftiniji a uštede u masi ne opravdavaju ugradnju aluminijuma. Ima li još prednosti? Ima! Šta uraditi sa automobilom koji je usljed nesreće, nezgode ili bilo čega sličnog pretrpio lom aluminijske konstrukcije. Ko će je sastaviti, spojiti, ispraviti, a da usput garantuje da nema skrivenih pukotina koje će se kasnije proširiti i, uslijed vibracija izazvati lom kada vam najmanje treba? Pitajte u Audijevom servisu šta ako se ovo desi! Nećete imati kvalitetan odgovor vjerujte. Postoje metode zavarivanja aluminijuma, i elementi karoserije se mogu popraviti. A da ne spominjemo spojna mjesta aluminijuma i čelika, jer uvijek u konstrukciji automobila ima čelika. Tačka topljenja aluminijuma je oko 660 stepeni Celzijusa, a čelika najmanje duplo više. Kako zavariti jedan element za drugi?
Znate i sami da su današnji A nosači na automobilima tolike širine da zaista smetaju tokom vožnje i zaklanjaju dobar dio vidnog polja bočno od vozača. Jedini su takvi mogući jer moraju ispoštovati standarde o sigurnosti. Sa novim čelicima dizajneri će imati slobodu da ih oblikuju tanjim od današnjih, tako da je i to jedna od prednosti koje će donijeti novi čelici.
I u svijetu aluminijuma se priprema novi materijal, odnosno nova mješavina, aluminijum prožet ugljeničnim vlaknima. Odlična stvar, no ipak cijena je na strani nanočelika, i bit će stvarnost u automobilskoj industriji za oko pet godina.
Nedžad Grebović, dipl.ing.maš.
Tekst niti dio teksta ne smije se kopirati bez dopuštenja magazina.
Isključiva prava na članak ima AutoMotoSvijet