Ćelije Aluminijum-zrak šalju tekuća goriva u prošlost?

Kao što ovdje u rubrici tehnika piše, vodonik kao pogon gdje se zahtijeva spremnik vodonika je zbog svojstava vodonika kao plina, je otpisana priča. Svi se mogu upinjati pričati, ubjeđivati druge, pametovati ...

... kako je to izvjesna tehnologija, zbog čega sam evo ja prije 7-8 godina došao u sukob sa PR osobom iz Mercedesa u BiH, koja je pitala kako ja znam da oni neće izbaciti tržišnu varijantu B-klase pogonjenu vodonikom godine 2015. Evo, ima li je na tržištu? Možete li je kupiti? Niti ima, niti možete, a ta osoba se ne oglašava! Te senzacionalističe vijesti su takve da zaokupe pažnju, malo se podigne imidž, a onda se za par godina zaboravi da se ikada išta reklo o tome. I to tako hoda! Nema masovne proizvodnje automobila pogonjenih vodonikom i mislim da neće nikada niti biti! Osim ako se ne nađe neki superjeftin način za izdvajanje vodonika iz vode u toku vožnje, a do sada to nije niti blizu ostvarenja. 

Ono što je važnije jeste to da se tehnologije kada su u pitanju baterije pomaknu naprijed. I evo jedne od njih, baterije aluminijum-zrak. U stvari, nazovimo ih ćelije, jer se ne pune, a reciklabilne su. I ne, nećemo ovdje prevesti članak sa dailymail.co.uk portala, kako to neki rade, u nedostatku razumijevanja tehnologija i edukacije da ih pokušaju razumjeti. Skratit ćemo svu priču i kratko napisati o čemu se to radi.

Iza ovih  ćelija, koje mogu zamijeniti baterije, stoji Trevor Jackson, godina 58, nastanjen u Tavistocku, Devon, UK. Čovjek je inžinjer, i bivše vojno lice. Same ćelije su u stvari jako jednostavne, jer se sastoje od aluminijuma i elektrolita (nezapaljiv i nije štetan). Elektrolit u procesu, reaguje sa jedne strane sa negativnim i pozitivnim dijelom metalnog dijela, a sa jedne strane sa zrakom. Zbog hemijske reakcije (na slici ispod) dolazi do nusproizvoda, a jedan od njih je usmjereno kretanje elektrona, što je definicija za električnu energiju. Pored toga nusproizvodi su i zrak i voda. Dakle, dolazi do izdvajanja elektrona, a oni su spremni za prolazak kroz bakrene namotaje elektromotora, kako bi se ta energija pretvorila u mehanički rad. Znate li šta je ovo što se dobije nakon toga, od dijela aluminija, a dole je napisano na engleskom "hydrated alumina"? Ništa do glinica, koja se opet vrati u proces proizvodnje aluminija. 

Rekoh da je sve to reciklibilno. Dole vidite šemu reciklaže, i najvažnije iz ovog ispod što trebate razumjeti jeste da je "smelter" u stvari peć za topljenje. Pojasnit ću još par izraza: natural power je električna energija dobijena iz obnovljivih izvora, bauxit je boksit, ...

Same ćelije se sastoje od tri sloja, prvi je aluminijska ploča, drugi je u stvari elektrolit i prvi sloj reaguje sa drugim, a treći je katoda, koja dozvoljava ulazak zraka u drugi sloj. Ova tri sloja čine ćeliju, kao na slici ispod. 

Kakve su karakteristike ćelije? Kao prvo, u današnje električne automobile može ih se smjestiti toliko da automobil može preći skoro 2.500 kilometara sa novim ćelijama. Reći punim baterijama bi bilo pogrešno. Ovo isključuje potrebu za punjačima, jer bi se na stanicama mogle mijenjati za već napunjene, a mogu se dostavljati i kući. Cijela zamjena bi trajala 90 sekundi, dakle manje od sipanja rezervoara goriva, i vožnja se nastavlja.

Šta je drugo važno? Masa! Ove ćelije su takve da 1,3 kWh ima masu od 1 kilograma! Ekvivalent recimo za model Tesla Model S od 100 kWh jesu ovakve ćelije čija bi masa bila 77 kilograma. Tesline baterije ovog kapaciteta su mislim iznad 500 kg mase! Sami uporedite!

Koliko je sve to jednostavno evo primjera. Konzerva od aluminija iz koje je sastrugan lak iznutra (znate da je svaka lakirana), u koju je usut elektrolit, i šta se dešava kada se stavi katoda:


Ćelije će se početi ugrađivati od strane Austrin Electrica, Essex, koji imaju prava na Austin Motor Company logotip, dakle imaju vlasništo na trgovačko ime, a ugradnja počinje od sljedeće godine. Cijena je pet-šest puta manja u odnosu na litium-ionske. Direktor Austin Electrica kaže da će ova inovacija pokrenuti novu industrijsku revoluciju, i ja bih volio da je u pravu!

pripremio: Nedžad GREBOVIĆ, dipl.ing.maš.



Za one koji žele da znaju više, da prate i time pruže podršku ovom projektu, evo link:


https://www.metalectrique.com/

 

 

POSLJEDNJI TESTOVI:

TEST: Toyota C-HR GR Sport Premiere AWD-i (hibrid)

arrow_forward

TEST: Kia Sportage 1.6 T-GDI LX Fresh

arrow_forward

TEST: Toyota bZ4X FWD EXECUTIVE/ Iskustva sa električnim automobilom

arrow_forward

Prodajni Savjetnik

Profesionalna prodaja rabljenog automobila

Profesionalna prodaja rabljenog automobila

More details